Miltelinės suvirinimo vielos

Miltelinės vielos

Fliusines miltelines vielas pradėta naudoti jau nuo praėjusio šimtmečio ankstyvųjų šešiasdešimtųjų, taigi tai nėra naujas procesas. Šiandien jos naudojamos laivų statyboje, jūrinėse konstrukcijose, bei paprastų konstrukcijų gamyboje.

Išvysčius fliusines miltelines vielas ir jų gamybą, yra pasiekta labai aukšta ir stabili jų kokybė. Nuo tada, kai vielos gamyba tapo technologiška, fliusinių miltelinių vielų panaudojimas išaugo ir jos naudojamos vis platesniam metalinių konstrukcijų ratui.

Fliusinės miltelinės vielos gaminamos įvairių rūšių plienams suvirinti, jos žymiai pakelia gamybos našumą, ypač virinant įvairiose suvirinimo padėtyse.

Kas tai yra fliusinė miltelinė viela, ir kaip ji padaryta?

Elga fliusinės miltelinės vielos yra gaminamos iš metalinės juostelės, kuri pradžioje suformuojama į „u“ tipo formą, po to pripildoma sausu miltelių mišiniu ir toliau suformuojama į vamzdelį. Vėliau vamzdelis pratempiamas iki reikiamo vielos diametro. Šiuo gamybos būdu užtikrinama pastovi aukšta kokybė ir eliminuojama galimybė gauti neužpildytas milteliais tuštumas.

Fliusinės miltelinės vielos pagamintos iš metalo juostelės palyginus su pagamintomis iš vientiso besiūlio vamzdelio turi papildomą privalumą – didesnį suvirinimo našumą. Taip yra dėl gaunamo didesnio srovės tankio.

Kadangi fliusinė miltelinė viela yra „vamzdelis“, tai yra fizikiniai skirtumai, palyginus su įprastinėmis ištisinėmis plieninėmis vielomis. Srovė turi tekėti žymiai mažesniu skerspjūvio plotu, taigi srovės tankis milteklinėje vieloje gaunamas žymiai didesnis prie tokio pačio srovės dydžio. Tai įtakoja miltelinių vielų didesnį lydymosi našumą, kaip parodyta diagramoje (mėlyna kreivė- fliusinės miltelinės vielos, raudona- įprastinės ištisinės vielos).

Taip pat gaunamas ir didesnis įvirinimas, kas sumažina nesulydymo defektų ir šlako intarpų riziką. Fliusinės miltelinės vielos, kuriomis virinant gaunamas šlakas, leidžia našiai suvirinti padėtyse (horizontalioje, vertikalioje, lubinėje) didelėmis srovėmis (šlakas prilaiko skysto metalo vonelę nuo ištekėjimo).

Skirtingi miltelinių vielų tipai

Rutilinio fliuso miltelinės vielos

Tai bene populiariausios suvirinimo miltelinės vielos, Rutilo miltelinių vielų viduje esantis rutilo fliusas užtikrina suvirinimo siūlės apsaugą, suformuoja šlaką ir stingdamas prilaiko suvirinimo vonelę. Todėl galima virinti dideliais greičiais ir įvairiose padėtyse. Tai universalesnė suvirinimo viela nei metalo miltelių, tačiau labiau traukia drėgmę. Pliusas tas, kad galima suvirinti įvairiose padėtyse. Rutilinio fliuso miltelinės vielos duoda gerą suvirinamumą ir mechanines savybes. Kai kurios vielos ir aukštą smūginį tąsumą prie -60 C.

Rutilinio fliuso Kobelco miltelinės suvirinimo vielos kosntrukciniam plienui yra Familiarc DW-50, Familiarc DW-A55E, Trustarc DW-A81Ni1, Trustarc DW-A55L, Trustarc DW-A65Ni1, Trustarc DW-A80L.

Bazinio fliuso miltelinės vielos

Bazinio fliuso miltelinės suvirinimo vielos yra gana retos. Bazinio fliuso miltelinės vielos duoda labai gerą prilydyto metalo kokybę ir gerą atsparumą įtrūkiams įtemptose jungtyse, bet metalo pernešimas lanke yra daugiau stambialašelinis, taigi suvirinamumo savybės nėra tokios geros kaip rutilinio glaisto. Šlako sistema leidžia šias vielas naudoti apatinėje ir horizontalioje padėtyse, tačiau galima pagerinti suvirinimo padėtyse charakteristikas naudojant impulsinius maitinimo šaltinius.

Metalo miltelinės vielos

Metalo miltelinių vielų šerdyje yra tik metalo milteliai, jos neduoda šlako. Tai duoda dar didesnį prilydymo koeficientą. Lankas dega stabiliai ir praktiškai be taškymo. Galima labai greitai virinti apatinėse padėtyse. Tačiau, kadangi nesusidaro šlako, šių vielų pritaikymas ribotas virinant vertikaliose ir lubinėse padėtyse. Labai tinka robotams, suvirinimo mechanizacijai ir šakniai suvirinti.

Kobelco Metalo miltelinės suvirinimo vielos konstrukciniam plienui yra Familiarc MX-A100, Familiarc MX-A55S, Trustarc MX-100T, Trustarc MX-A55T. Taip pat miltelinės suvirinimo vielos nerūdijančiam plienui: Premiarc DW-308LP, Premiarc DW-316LP, Premiarc DW-309MoLP, Premiarc DW-310.

Savisaugės miltelinės vielos

Savisaugės miltelinės vielos daugiausiai naudojamos buityje, neatsakingoms konstrukcijoms. Panašiai kaip glaistytuose elektroduose, dujinė apsauga susidaro degant milteliams, todėl nereikia papildomai naudoti apsauginių dujų. Tokia viela yra labiausiai teršianti ir labiausiai pavojinga sveikatai (išsiskiria sveikatai pavojingas baris). Todėl negalima virinti uždarose patalpose. Suvirinimo siūlės nelaiko prie minusinių temperatūrų, prastas suvirinimo našumas. Daugiau apie tokias vielas galite paskaityti čia.

Kaip naudoti fliusines miltelines vielas

Parametrų lentelė

Virinant fliusinėmis miltelinėmis vielomis, nustatyti suvirinimo parametrus rekomenduojama neišeinant iš apibrėžtos parametrų lentelės ribų. Yra svarbus ryšys tarp įtampos ir srovės dydžių, norint gauti teisingą įvirinimą ir minimalų ištaškymą. Lanko įtampa įtakoja lanko ilgį. Jei lanko ilgis per didelis, į prilydytą metalą iš aplinkos atmosferos gali patekti azotas, bei deguonis ir paveikti prilydyto metalo mechanines savybes.

Elektrodo iškiša (stick-out)

Iškiša yra atstumas nuo degiklio kontaktinio antgalio galo iki gaminio, įskaitant lanko ilgį. Šis atstumas turėtų būti 15-25 mm. Tai dėl to, kad užtikrinti lanko ir suvirinimo vonelės tinkamą dujinę apsaugą, bei reikiamą įvirinimą

Suvirinimas nuo savęs arba į save (stumiant arba traukiant)

Suvirinant nuo savęs ar į save gaunamas skirtingas rezultatas. Bendru atveju suvirinant į save (traukiant) gaunamas gilesnis įvirinimas ir labiau iškila siūlė, suvirinant nuo savęs (stumiant) gaunama lygesnė siūlė, bet mažesnis įvirinimas.
Per didelis posvyrio kampas suvirinant nuo savęs (stumiant) padidins ištaškymą ir sumažins įvirinimą. Per didelis posvyrio kampas suvirinant į save (traukiant) duos labai iškilą siūlę ir be to gali likti pėdsakai, susidarę nuo apsauginių dujų, pasilikusių po šlaku.

Apsauginės dujos

Apsauginių dujų tikslas yra apsaugoti lanką ir suvirinimo vonelę nuo aplinkos atmosferos. Apsauginių dujų rūšis ir srauto išeiga turi būti parinkti pagal vielos naudojimo rekomendacijas.

Jei dujinė apsauga yra netinkama, aplinkos azotas gali patekti į išlydytą metalą ir sumažinti smūginio tąsumo reikšmes.

Keramikiniai padėklai

Daugeliui sujungimų tipų šaknies suvirinimui galima naudoti keramikinius padėklus. Naudojant juos gaunama laiko ir pinigų ekonomija. Keramikiniai padėklai yra įvairių skirtingų tipų, skirtų konkrečiam sujungimo tipui. Dažniausiai naudojami yra parodyti pav.

Suvirinimas miltelinėmis vielomis šiek tiek skiriasi, nei suvirinimas įprastomis vielomis. Todėl reikia laikytis tam tikrų rekomendacijų: teisingai sureguliuoti dujų srautą, teisingu atstumu laikyti degiklio antgalį nuo gaminio, žinoti, kokiu būdu antgalį vedžioti. Bei, ką daryti, kad nesusidarytų šlako intarpai. Rekomendacijas suviriniomo miltelinėms vieloms aprašome čia.

Šioje svetainėje naudojame slapukus jos funkcionalumo, vartotojo patirties gerinimo ir rinkodaros tikslais. Paspaudę „sutinku“ sutiksite su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti skaitykite slapukų politikoje.